1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1997 г.  во други календари
Грегоријански календар 1997
MCMXCVII
Ab urbe condita 2750
Асирски календар 6747
Бахајски календар 153–154
Бенгалски календар 1404
Берберски календар 2947
Будистички календар 2541
Бурмански календар 1359
Византиски календар 7505–7506
Еврејски календар 5757–5758
Ерменски календар 1446
ԹՎ ՌՆԽԶ
Етиопски календар 1989-1990
Игбоански календар 997–998
Ирански календар 1375–1376
Исламски календар 1417–1418
Јапонски календар Хеисеи 9
(9年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙子年月日
(4633/4693)
— до —
丁丑年月日
(4634/4694)
Коптски календар 1713–1714
Корејски календар 4330
Календар Мингуо Република Кина 86
民國86年
Селевкидски календар 2308–2309
Тајландски сончев календар 2540
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2053–2054
 - Шака самват 1919–1920
 - Кали југа 5098–5099
Француски револуционерен календар CCVCCVI
205–206
Холоценски календар 11997
Џуче-календар 86

1997 (MCMXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1997. година од новата ера, 997. од вториот милениум, 97. од XX век и осма од 1990-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7505 и 7506 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6747 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5757 и 5758 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2750.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1997. година се протега во 4633 и 4634, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4693 и 4694 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2540. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1417 и 1418 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: