12 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

12 ноември — 316-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (317-и во престапна година). Остануваат 49 денови до крајот на годината.

Настани:

1933  Хитлеровата Националсоцијалистичка германска работничка партија доаѓа на власт во Германија со мнозинска победа во собранието.
1941  Советските вооружени сили го запреа надоаѓањето на нацистичките сили кон Москва.
1992  Во Берлин започна судењето на поранешниот претседател на Источна Германија, Ерих Хонекер. На најспектакуларниот судски процес во Германија, Хонекер одговараше за убиство на 12 бегалци. На клупата на обвинетите се најдоа и шест поранешни членови на Министерството за национална одбрана.
2001  Тројца припадници на специјалната единица на македонската полиција „Лавови" загинаа, а повеќе се ранети во близина на тетовското село Требош.

Родени:

1547  Клаудија Валоа — француска принцеза.
1651  Сор Хуана Инес де ла Крус — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и филозофка († 1695).
1833  Александар Бородин — руски композитор и хемичар (п. 1887.)
1840  Огист Роден — француски вајар (п. 1917.)
1866  Сун Јат Сен — кинески политичар.
1898  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.
1919  Франце Штиглиц — словенечки и југословенски режисер.
1929  Михаел Енде — германски писател.
1929  Грејс Кели — американска глумица и кнегиња на Монако.
1933  Борислав Ивков — српски шахист.
1934  Вава — бразилски фудбалер.
1934  Леонид Штајн — украински шахист.
1945  Нил Јанг — американски рок-музичар.
1948  Хасан Руханипретседател на Иран.
1953  Василис Карас — грчки пејач.
1954  Франо Ласиќ — хрватски глумец и пејач.
1961  Енцо Франческоли — уругвајски фудбалер.
1961  Надја Команечи — романска гимнастичарка.
1962  Брикс Смит — американска рок-музичарка.
1968  Ирина Привалова — руска атлетичарка.
1972  Пабло Зарницки — аргентински шахист.
1973  Ибрахим Ба — сенегалско-француски фудбалер.
1974  Дарио Шимиќ — хрватски фудбалер.
1975  Алесандро Бириндели — италијански фудбалер.
1976  Мауро Каморанези — италијански фудбалер.
1979  Мунтазар ал Зејди — ирачки новинар.
1980  Рајан Гослинг — канадски глумец.
1986  Игнацио Абате — италијански фудбалер.
1988  Расел Вестбрук — американски кошаркар.
1990  Флоран Маноду — француски пливач.
1995  Томас Лемар — француки фудбалер.
1998  Жил Кунде — француски фудбалер.

Починале:

607  Бонифациј IIIримски папа.
1035  Кнут Велики — дански крал.
1252  Бланка Кастиљска — кралица на Франција.
1693  Марија ван Остервејк — холандска барокна сликарка.
1903  Камиј Писаро — француски сликар.
1916  Персивал Лоуел — американски астроном.
1936  Стефан Грабињски — полски писател.
1951  Константин Библ — чешки поет.
1955  Тин Уевиќхрватски поет.
1973  Иван Точко — македонски писател и новинар.
1981  Херман Пилник — аргентински шахист.
1981  Вилијам Холден — американски глумец.
1989  Божидар Јакац — словенечки сликар.
1989  Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка.
1988  Јаника Балаж — југословенски музичар.
1994  Вилма Рудолф — американска атлетичарка.
2003  Тони Томпсон — американски поп-музичар.
2008  Мич Мичел — англиски тапанар, член на групата „Џими Хенрикс експириенс“ (The Jimmi Hendrix Experience).
2018  Стен Ли — американски автор на стрипови.