Игнацио Абате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игнацио Абате
Ignazio Abate and Jordi Alba Euro 2012 final (cropped).JPG
Лични податоци
Полно име Игнацио Абате
Роден на 12 ноември 1986 (1986-11-12) (31 г.)
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан
Број 20
Младинска кариера
Rescaldina
1999–2004 Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2007 Милан Милан 0 (0)
2004–2005Наполи Наполи (п) 32 (2)
2005Сампдорија Сампдорија (п) 0 (0)
2005–2006Пјаченца Пјаченца (п) 13 (0)
2006–2007Модена Модена (п) 38 (1)
2007–2008 Емполи Емполи 24 (1)
2008–2009 Торино Торино 25 (1)
2009– Милан Милан 224 (3)
Репрезентација
2004 Италија U-18 3 (0)
2005 Италија U-19 2 (1)
2005–2006 Италија U-20 6 (0)
2006–2009 Италија U-21 10 (1)
2008 Олимписки игри 8 (1)
2011– Италија 22 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 февруари 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 31 март 2015

Игнацио Абате (роден на 12 ноември 1986) — италијански фудбалер кој игра на позиција одбрана и во моментот настапува за екипата на ФК Милан. Во својата почетна кариера настапувал како крилен играч. Абате е познат по својата издржливост, брзи спринтови и способност за напад по десната страна од теренот[1][2].

Абате започнал да игра фудбал со аматерскиот клуб Рескалдина, пред да се приклучи на младинскиот клуб на Милан во 1999 година. Од 2004 до 2009 година поминал пет години во различни клубови под наем, пред да се врати во Милано. Тој имал важна улога во помагањето на Милан да го освои своето 18-то Скуде за време на сезоната 2010-11.

Абате бил во составот на Италија до 21 година, а има одиграно и 22 натпревари за сениорскиот тим на Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Abate: velocità al servizio del gruppo“ (на italian). Milan News. 5 мај 2010. http://www.milannews.it/news/abate-velocita-al-servizio-del-gruppo-38029. посет. 10 август 2015 г. 
  2. „Italy’s World Cup 23“. Football Italia. 2 јуни 2014. http://www.football-italia.net/49953/italy%E2%80%99s-world-cup-23. посет. 2 февруари 2017 г.