Прејди на содржината

1 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
2024

1 ноември — 305-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (306-и во престапна година). Остануваат 60 денови до крајот на годината.

Настани:

1512  Таванот на Систинската капела во Ватикан, насликан со фрески од Микеланџело, за првпат ѝ е претставен на јавноста.
1755  Во катастрофалниот земјотрес проследен со цунами што го зафатија Лисабон загинаа 60.000 луѓе.
1943  Единици на бартаљонот „Мирче Ацев“ по двочасовни борби со германските единици и со балисти по вторпат го ослободуваат Кичево.
1946  Обединетите нации формираа Меѓународен фонд за помош на децата (УНИЦЕФ).
1952  Американците ја активираа првата пробна водородна бомба на островот Ениветок во Тихиот Океан.
1954  Во Алжир започнало востание против францускиот колонијализам, кое по 8 години резултирало со независност. По тој повод 1 ноември е прогласен за национален празник на Алжир.
1973  Од ранжирната станица Трубарево тргна првиот електричен воз во Македонија.
1981  Антигва и Барбуда добива независност од Велика Британија.
1993  Стапува во сила Мастришкиот договор, со што се создава Европската Унија.
1998  Создаден е Европскиот суд за човекови права.
2002  Македонското Собрание со 72 гласа „за“ и 28 „против“ ја избра новата Влада на Република Македонија, предводена од Бранко Црвенковски.

Родени:

1339  Рудолф IV — војвода од Австрија.
1351  Леополд III — војвода од Австрија.
1549  Ана Австриска — сопруга на шпанскиот крал Филип II.
1757  Антонио Канова — италијански неокласицистички вајар (†1822)
1801  Винченцо Белинииталијански оперски композитор.
1813  Петар Петровиќ - Његошвладика, поет и владетел на Црна Гора.
1839  Ахмед Мухтар-паша — отомански Голем Везир.
1842  Стојан Новаковиќ — српски политичар и научник.
1871  Стивен Крејн — американски писател.
1880  Алфред Вегенер — германски метеоролог и геолог.
1886  Херман Брох — австриски писател.
1892  Александар Александрович Алехин — руски шаховски велемајстор и светски првак.
1902  Ојген Јохум — германски композитор.
1921  Владимир Ќосевски — македонски архитект и урбанист.
1923  Викторија де лос Анхелес — каталонска оперска пејачка.
1923  Гордон Диксон — канадски писател на научна фантастика.
1941  Дивна Лакинска — македонски андрагог.
1943  Алајдин Абази — македонски академик и универзитетски професор.
1946  Џанг Деѓанг — поранешен вицепремиер на Кина за економија.
1952  Бора Ѓорѓевиќ — српски и југословенски пејач, член на групата „Рибља чорба“.
1957  Сади Беџети — македонски универзитетски професор.
1972  Пол Диков — шкотски фудбалер.
1972  Тони Колет — австралиска глумица.
1973  Роберт Лукетиќ — австралиски филмски режисер.
1979  Милан Дудиќ — српски фудбалер.
1983  Јелена Томашевиќ — српска поп пејачка.
1983  Јоко Огура — јапонски модел.
1992  Филип Костиќ — српски фудбалер.

Починале:

921  Ричард Бургундски — војвода од Бургундија.
955  Хенрик I Баварски — војвода од Баварија.
1391  Амадеус VII Савојски — гроф од Савоја.
1399  Јован V Британски — војвода од Британија.
1546  Јулио Романо — италијански уметник.
1642  Жан Николе — француски истражувач.
1804  Јохан Фридрих Гмелин — германски природонаучник.
1860  Александра Фјодоровна — руска царица.
1894  Александар III Александрович — руски цар.
1903  Теодор Момзен — германски историчар, правник и писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1907  Алфред Жари — француски драматург.
1922  Лима Барето — бразилски писател.
1966  Петар Радаковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1972  Езра Паунд — американски поет.
1982  Кинг Видор — американски режисер.
1995  Васил Иљоски — македонски драмски писател.
2013  Владимир Светиев — македонски глумец.

Празници:

Антигва и Барбуда — ден на независноста (национален празник)
КатолицизамДен на сите светци
Алжир — Ден на револуцијата (национален празник)
Светски ден на веганците