Ден на сите светци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ден на сите светци
Ден на сите светци
Слика од Фра Анџелико
Наречен и All Hallows
Го празнува(ат)
Литургиска боја White
Вид christian
Датум 1 ноември (западно христијанство)
неделата по Духовден (православие)
Обичаи богослужби
Поврзано

Ден на сите светци (латински: Sollemnitas Omnium Sanctorum) — католички празник согласно календарот на Римокатоличката Црква, а со него се празнуваат сите светци, како оние кои веќе се канонизирани, така и они кои сѐуште не се. Денот на сите светци се празнува на 1 ноември. Во православните цркви овој празник се обележува на Духовден и го означува завршувањето на велигденскиот дел од литургиската година.

Потекло[уреди | уреди извор]

Овој празник води потекло од IV век. Првите траги на општо прославување на сите светци се забележани најпрвин во Антиохија и тоа на Духовден. Овој обичај е забележан и во 74 хомилија на свети Јован Златоуст (407 год.) и така и до ден денес се задржал во источните православни цркви.

Папата Грегориј III (731 - 741) го поместил овој празник на 1 ноември со цел да може да се совпадне со древниот келтски празник Савин (ирски: Samhain) кој го означувал почетокот на Новата година. На тој начин одговорил на барањата на ирските монаси.

Во времето на Карло Велики овој празник веќе пошироко се обележувал а кралот Луј Побожниот во 835 год. го прогласил за државен празник. Одлуката за тоа била донесена на „барање од страна на папата Грегориј IV со согласност од сите епископи[3]

Денес[уреди | уреди извор]

Во календарот на Католичката Црква, Денот на сите светци е означен како празничен ден, а во католичките земји тоа е воедно и државен празник. Во народот овој ден обично се поврзува со посета на гробиштата и уредување на гробовите, па така и со спомен на мртвите. Сепак, во Црквата Споменот на сите мртви верници или Духовден се обележува еден ден подоцна, на 2 ноември.

Освен во Католичката Црква, овој ден се обележува и во Англиканската црква, како и во многу други евангелистички цркви, иако таму тој попримил други форми, во зависност од соодветната Црква.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marty, Martin E. (2007). Lutheran questions, Lutheran answers: exploring Christian faith. Minneapolis: Augsburg Fortress. стр. 127. ISBN 978-0-8066-5350-1. http://books.google.com/books?id=KPRSDFqD-fwC&pg=PA127&dq. посет. 2 ноември 2011 г. 
  2. Willimon, William H. (2007). United Methodist Beliefs. Westminster John Knox Press. стр. 64. ISBN 9781611640618. http://books.google.com/books?id=YCRga-tv8U4C&pg=PA64&dq=Saints+%2B+Methodism#v=onepage&q=Saints%20%2B%20Methodism&f=false. посет. 30 октомври 2014 г. 
  3. The Catholic Encyclopedia (New York, Robert Appleton Company, 1907), s.v. "All Saints' Day".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]