835

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
835 г.  во други календари
Грегоријански календар 835
DCCCXXXV
Ab urbe condita 1588
Асирски календар 5585
Бахајски календар -1009–-1008
Бенгалски календар 242
Берберски календар 1785
Будистички календар 1379
Бурмански календар 197
Византиски календар 6343–6344
Еврејски календар 4595–4596
Ерменски календар 284
ԹՎ ՄՁԴ
Етиопски календар 827-828
Ирански календар 213–214
Исламски календар 219–221
Јулијански календар 835    DCCCXXXV
Кинески календар 甲寅年月日
(3471/3531)
— до —
乙卯年月日
(3472/3532)
Коптски календар 551–552
Корејски календар 3168
Календар Мингуо 1077 пред РК
民前1077年
Селевкидски календар 1146–1147
Тајландски сончев календар 1378
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 891–892
 - Шака самват 757–758
 - Кали југа 3936–3937
Холоценски календар 10835
Џуче-календар нема (пред 1912)

835 (DCCCXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 835. година од новата ера, 835. од првиот милениум, 35. од 9 век и шеста од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6343 и 6344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4595 и 4596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1588.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 835. година се протега во 3471 и 3472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3531 и 3532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1378. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 219 и 221 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]