822

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
822 г.  во други календари
Грегоријански календар 822
DCCCXXII
Ab urbe condita 1575
Асирски календар 5572
Бахајски календар -1022–-1021
Бенгалски календар 229
Берберски календар 1772
Будистички календар 1366
Бурмански календар 184
Византиски календар 6330–6331
Еврејски календар 4582–4583
Ерменски календар 271
ԹՎ ՄՀԱ
Етиопски календар 814-815
Ирански календар 200–201
Исламски календар 206–207
Јулијански календар 822    DCCCXXII
Кинески календар 辛丑年月日
(3458/3518)
— до —
壬寅年月日
(3459/3519)
Коптски календар 538–539
Корејски календар 3155
Календар Мингуо 1090 пред РК
民前1090年
Селевкидски календар 1133–1134
Тајландски сончев календар 1365
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 878–879
 - Шака самват 744–745
 - Кали југа 3923–3924
Холоценски календар 10822
Џуче-календар нема (пред 1912)

822 (DCCCXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 822. година од новата ера, 822. од првиот милениум, 22. од 9 век и трета од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6330 и 6331 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5572 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4582 и 4583 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1575.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 822. година се протега во 3458 и 3459, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3518 и 3519 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1365. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 206 и 207 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]