884

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
884 г.  во други календари
Грегоријански календар 884
DCCCLXXXIV
Ab urbe condita 1637
Асирски календар 5634
Бахајски календар -960–-959
Бенгалски календар 291
Берберски календар 1834
Будистички календар 1428
Бурмански календар 246
Византиски календар 6392–6393
Еврејски календар 4644–4645
Ерменски календар 333
ԹՎ ՅԼԳ
Етиопски календар 876-877
Ирански календар 262–263
Исламски календар 270–271
Јулијански календар 884    DCCCLXXXIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3520/3580)
— до —
甲辰年月日
(3521/3581)
Коптски календар 600–601
Корејски календар 3217
Календар Мингуо 1028 пред РК
民前1028年
Селевкидски календар 1195–1196
Тајландски сончев календар 1427
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 940–941
 - Шака самват 806–807
 - Кали југа 3985–3986
Холоценски календар 10884
Џуче-календар нема (пред 1912)

884 (DCCCLXXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 884. година од новата ера, 884. од првиот милениум, 84. од 9 век и петта од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6392 и 6393 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5634 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4644 и 4645 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1637.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 884. година се протега во 3520 и 3521, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3580 и 3581 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1427. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 270 и 271 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]