810

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
810 г.  во други календари
Грегоријански календар 810
DCCCX
Ab urbe condita 1563
Асирски календар 5560
Бахајски календар -1034–-1033
Бенгалски календар 217
Берберски календар 1760
Будистички календар 1354
Бурмански календар 172
Византиски календар 6318–6319
Еврејски календар 4570–4571
Ерменски календар 259
ԹՎ ՄԾԹ
Етиопски календар 802-803
Ирански календар 188–189
Исламски календар 194–195
Јулијански календар 810    DCCCX
Кинески календар 己丑年月日
(3446/3506)
— до —
庚寅年月日
(3447/3507)
Коптски календар 526–527
Корејски календар 3143
Календар Мингуо 1102 пред РК
民前1102年
Селевкидски календар 1121–1122
Тајландски сончев календар 1353
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 866–867
 - Шака самват 732–733
 - Кали југа 3911–3912
Холоценски календар 10810
Џуче-календар нема (пред 1912)

810 (DCCCX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 810. година од новата ера, 810. од првиот милениум, 10. од 9 век и прва од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6318 и 6319 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5560 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4570 и 4571 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1563.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 810. година се протега во 3446 и 3447, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3506 и 3507 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1353. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 194 и 195 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]