811

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
811 г.  во други календари
Грегоријански календар 811
DCCCXI
Ab urbe condita 1564
Асирски календар 5561
Бахајски календар -1033–-1032
Бенгалски календар 218
Берберски календар 1761
Будистички календар 1355
Бурмански календар 173
Византиски календар 6319–6320
Еврејски календар 4571–4572
Ерменски календар 260
ԹՎ ՄԿ
Етиопски календар 803-804
Ирански календар 189–190
Исламски календар 195–196
Јулијански календар 811    DCCCXI
Кинески календар 庚寅年月日
(3447/3507)
— до —
辛卯年月日
(3448/3508)
Коптски календар 527–528
Корејски календар 3144
Календар Мингуо 1101 пред РК
民前1101年
Селевкидски календар 1122–1123
Тајландски сончев календар 1354
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 867–868
 - Шака самват 733–734
 - Кали југа 3912–3913
Холоценски календар 10811
Џуче-календар нема (пред 1912)

811 (DCCCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 811. година од новата ера, 811. од првиот милениум, 11. од 9 век и втора од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6319 и 6320 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5561 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4571 и 4572 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1564.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 811. година се протега во 3447 и 3448, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3507 и 3508 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1354. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 195 и 196 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]