857

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
857 г.  во други календари
Грегоријански календар 857
DCCCLVII
Ab urbe condita 1610
Асирски календар 5607
Бахајски календар -987–-986
Бенгалски календар 264
Берберски календар 1807
Будистички календар 1401
Бурмански календар 219
Византиски календар 6365–6366
Еврејски календар 4617–4618
Ерменски календар 306
ԹՎ ՅԶ
Етиопски календар 849-850
Ирански календар 235–236
Исламски календар 242–243
Јулијански календар 857    DCCCLVII
Кинески календар 丙子年月日
(3493/3553)
— до —
丁丑年月日
(3494/3554)
Коптски календар 573–574
Корејски календар 3190
Календар Мингуо 1055 пред РК
民前1055年
Селевкидски календар 1168–1169
Тајландски сончев календар 1400
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 913–914
 - Шака самват 779–780
 - Кали југа 3958–3959
Холоценски календар 10857
Џуче-календар нема (пред 1912)

857 (DCCCLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 857. година од новата ера, 857. од првиот милениум, 57. од 9 век и осма од 850-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6365 и 6366 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5607 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4617 и 4618 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1610.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 857. година се протега во 3493 и 3494, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3553 и 3554 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1400. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 242 и 243 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]