836

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
836 во разни календари
Грегоријански календар836
DCCCXXXVI
Ab urbe condita1589
Ерменски календар285
ԹՎ ՄՁԵ
Асирски календар5586
Балиски календар757–758
Бенгалски календар243
Берберски календар1786
Будистички календар1380
Бурмански календар198
Византиски календар6344–6345
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3532 или 3472
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3533 или 3473
Коптски календар552–553
Етиопски календар828–829
Еврејски календар4596–4597
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера892–893
 - Сачка ера757–758
 - Кали-југа3936–3937
Холоценски календар10836
Ирански календар214–215
Исламски календар221–222
Јапонски календарЏова 3
(承和3年)
Јавански календар732–733
Јулијански календар836
DCCCXXXVI
Корејски календар3169
Мингуо-календар1076 пред Р. Кина
民前1076年
Нанакшахи−632
Селевкидски календар1147/1148 г.г.
Тајландски сончев календар1378–1379
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
962 или 581 или −191
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
963 или 582 или −190

836 (DCCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 836 година од новата ера, 836. од првиот милениум, 36. од IX век и седма од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6344 и 6345 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5586 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4596 и 4597 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1589.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 836 година се протега во 3472 и 3473, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3532 и 3533 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1379. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 221 и 222 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]