880

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
880 г.  во други календари
Грегоријански календар 880
DCCCLXXX
Ab urbe condita 1633
Асирски календар 5630
Бахајски календар -964–-963
Бенгалски календар 287
Берберски календар 1830
Будистички календар 1424
Бурмански календар 242
Византиски календар 6388–6389
Еврејски календар 4640–4641
Ерменски календар 329
ԹՎ ՅԻԹ
Етиопски календар 872–873
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -120–-119
Ирански календар 258–259
Исламски календар 266–267
Јапонски календар
Јулијански календар 880    DCCCLXXX
Кинески календар 己亥年月日
(3516/3576)
— до —
庚子年月日
(3517/3577)
Коптски календар 596–597
Корејски календар 3213
Календар Мингуо 1032 пред РК
民前1032年
Селевкидски календар 1191–1192
Тајландски сончев календар 1423
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 936–937
 - Шака самват 802–803
 - Кали југа 3981–3982
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -912Грешка во Lua: Неважечки број -911
-912–-911
Холоценски календар 10880
Џуче-календар нема (пред 1912)

880 (DCCCLXXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 880. година од новата ера, 880. од првиот милениум, 80. од 9 век и прва од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6388 и 6389 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5630 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4640 и 4641 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1633.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 880. година се протега во 3516 и 3517, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3576 и 3577 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1423. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 266 и 267 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]