866

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
866 г.  во други календари
Грегоријански календар 866
DCCCLXVI
Ab urbe condita 1619
Асирски календар 5616
Бахајски календар -978–-977
Бенгалски календар 273
Берберски календар 1816
Будистички календар 1410
Бурмански календар 228
Византиски календар 6374–6375
Еврејски календар 4626–4627
Ерменски календар 315
ԹՎ ՅԺԵ
Етиопски календар 858-859
Ирански календар 244–245
Исламски календар 251–252
Јулијански календар 866    DCCCLXVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3502/3562)
— до —
丙戌年月日
(3503/3563)
Коптски календар 582–583
Корејски календар 3199
Календар Мингуо 1046 пред РК
民前1046年
Селевкидски календар 1177–1178
Тајландски сончев календар 1409
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 922–923
 - Шака самват 788–789
 - Кали југа 3967–3968
Холоценски календар 10866
Џуче-календар нема (пред 1912)

866 (DCCCLXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 866. година од новата ера, 866. од првиот милениум, 66. од 9 век и седма од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6374 и 6375 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5616 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4626 и 4627 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1619.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 866. година се протега во 3502 и 3503, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3562 и 3563 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1409. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 251 и 252 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Роберт I (Франција) крал на Франките

Починале[уреди | уреди извор]