887

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
887 г.  во други календари
Грегоријански календар 887
DCCCLXXXVII
Ab urbe condita 1640
Асирски календар 5637
Бахајски календар -957–-956
Бенгалски календар 294
Берберски календар 1837
Будистички календар 1431
Бурмански календар 249
Византиски календар 6395–6396
Еврејски календар 4647–4648
Ерменски календар 336
ԹՎ ՅԼԶ
Етиопски календар 879-880
Ирански календар 265–266
Исламски календар 273–274
Јулијански календар 887    DCCCLXXXVII
Кинески календар 丙午年月日
(3523/3583)
— до —
丁未年月日
(3524/3584)
Коптски календар 603–604
Корејски календар 3220
Календар Мингуо 1025 пред РК
民前1025年
Селевкидски календар 1198–1199
Тајландски сончев календар 1430
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 943–944
 - Шака самват 809–810
 - Кали југа 3988–3989
Холоценски календар 10887
Џуче-календар нема (пред 1912)

887 (DCCCLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 887. година од новата ера, 887. од првиот милениум, 87. од 9 век и осма од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6395 и 6396 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5637 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4647 и 4648 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1640.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 887. година се протега во 3523 и 3524, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3583 и 3584 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1430. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 273 и 274 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]