828

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
828 г.  во други календари
Грегоријански календар 828
DCCCXXVIII
Ab urbe condita 1581
Асирски календар 5578
Бахајски календар -1016–-1015
Бенгалски календар 235
Берберски календар 1778
Будистички календар 1372
Бурмански календар 190
Византиски календар 6336–6337
Еврејски календар 4588–4589
Ерменски календар 277
ԹՎ ՄՀԷ
Етиопски календар 820-821
Ирански календар 206–207
Исламски календар 212–213
Јулијански календар 828    DCCCXXVIII
Кинески календар 丁未年月日
(3464/3524)
— до —
戊申年月日
(3465/3525)
Коптски календар 544–545
Корејски календар 3161
Календар Мингуо 1084 пред РК
民前1084年
Селевкидски календар 1139–1140
Тајландски сончев календар 1371
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 884–885
 - Шака самват 750–751
 - Кали југа 3929–3930
Холоценски календар 10828
Џуче-календар нема (пред 1912)

828 (DCCCXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 828. година од новата ера, 828. од првиот милениум, 28. од 9 век и деветта од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6336 и 6337 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5578 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4588 и 4589 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1581.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 828. година се протега во 3464 и 3465, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3524 и 3525 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1371. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 212 и 213 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]