807

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
807 г.  во други календари
Грегоријански календар 807
DCCCVII
Ab urbe condita 1560
Асирски календар 5557
Бахајски календар -1037–-1036
Бенгалски календар 214
Берберски календар 1757
Будистички календар 1351
Бурмански календар 169
Византиски календар 6315–6316
Еврејски календар 4567–4568
Ерменски календар 256
ԹՎ ՄԾԶ
Етиопски календар 799-800
Ирански календар 185–186
Исламски календар 191–192
Јулијански календар 807    DCCCVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3443/3503)
— до —
丁亥年月日
(3444/3504)
Коптски календар 523–524
Корејски календар 3140
Календар Мингуо 1105 пред РК
民前1105年
Селевкидски календар 1118–1119
Тајландски сончев календар 1350
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 863–864
 - Шака самват 729–730
 - Кали југа 3908–3909
Холоценски календар 10807
Џуче-календар нема (пред 1912)

807 (DCCCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 807. година од новата ера, 807. од првиот милениум, 7. од 9 век и осма од 800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6315 и 6316 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5557 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4567 и 4568 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1560.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 807. година се протега во 3443 и 3444, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3503 и 3504 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1350. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 191 и 192 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]