861

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
861 г.  во други календари
Грегоријански календар 861
DCCCLXI
Ab urbe condita 1614
Асирски календар 5611
Бахајски календар -983–-982
Бенгалски календар 268
Берберски календар 1811
Будистички календар 1405
Бурмански календар 223
Византиски календар 6369–6370
Еврејски календар 4621–4622
Ерменски календар 310
ԹՎ ՅԺ
Етиопски календар 853-854
Ирански календар 239–240
Исламски календар 246–247
Јулијански календар 861    DCCCLXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3497/3557)
— до —
辛巳年月日
(3498/3558)
Коптски календар 577–578
Корејски календар 3194
Календар Мингуо 1051 пред РК
民前1051年
Селевкидски календар 1172–1173
Тајландски сончев календар 1404
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 917–918
 - Шака самват 783–784
 - Кали југа 3962–3963
Холоценски календар 10861
Џуче-календар нема (пред 1912)

861 (DCCCLXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 861. година од новата ера, 861. од првиот милениум, 61. од 9 век и втора од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6369 и 6370 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5611 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4621 и 4622 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1614.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 861. година се протега во 3497 и 3498, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3557 и 3558 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1404. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 246 и 247 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]