Прејди на содржината

885

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
885 во разни календари
Грегоријански календар885
DCCCLXXXV
Ab urbe condita1638
Ерменски календар334
ԹՎ ՅԼԴ
Асирски календар5635
Балиски календар806–807
Бенгалски календар292
Берберски календар1835
Будистички календар1429
Бурмански календар247
Византиски календар6393–6394
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3581 или 3521
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3582 или 3522
Коптски календар601–602
Етиопски календар877–878
Еврејски календар4645–4646
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера941–942
 - Сачка ера806–807
 - Кали-југа3985–3986
Холоценски календар10885
Ирански календар263–264
Исламски календар271–272
Јапонски календарГангјо 9 / Нина 1
(仁和元年)
Јавански календар783–784
Јулијански календар885
DCCCLXXXV
Корејски календар3218
Мингуо-календар1027 пред Р. Кина
民前1027年
Нанакшахи−583
Селевкидски календар1196/1197 г.г.
Тајландски сончев календар1427–1428
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1011 или 630 или −142
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1012 или 631 или −141

885 (DCCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 885 година од новата ера, 885. од првиот милениум, 85. од IX век и шеста од 880-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6393 и 6394 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5635 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4645 и 4646 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1638.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 885 година се протега во 3521 и 3522, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3581 и 3582 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1428. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 271 и 272 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]