896

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
896 г.  во други календари
Грегоријански календар 896
DCCCXCVI
Ab urbe condita 1649
Асирски календар 5646
Бахајски календар -948–-947
Бенгалски календар 303
Берберски календар 1846
Будистички календар 1440
Бурмански календар 258
Византиски календар 6404–6405
Еврејски календар 4656–4657
Ерменски календар 345
ԹՎ ՅԽԵ
Етиопски календар 888-889
Ирански календар 274–275
Исламски календар 282–283
Јулијански календар 896    DCCCXCVI
Кинески календар 乙卯年月日
(3532/3592)
— до —
丙辰年月日
(3533/3593)
Коптски календар 612–613
Корејски календар 3229
Календар Мингуо 1016 пред РК
民前1016年
Селевкидски календар 1207–1208
Тајландски сончев календар 1439
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 952–953
 - Шака самват 818–819
 - Кали југа 3997–3998
Холоценски календар 10896
Џуче-календар нема (пред 1912)

896 (DCCCXCVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 896. година од новата ера, 896. од првиот милениум, 96. од 9 век и седма од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6404 и 6405 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5646 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4656 и 4657 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1649.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 896. година се протега во 3532 и 3533, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3592 и 3593 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1439. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 282 и 283 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]