819

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
819 г.  во други календари
Грегоријански календар 819
DCCCXIX
Ab urbe condita 1572
Асирски календар 5569
Бахајски календар -1025–-1024
Бенгалски календар 226
Берберски календар 1769
Будистички календар 1363
Бурмански календар 181
Византиски календар 6327–6328
Еврејски календар 4579–4580
Ерменски календар 268
ԹՎ ՄԿԸ
Етиопски календар 811-812
Ирански календар 197–198
Исламски календар 203–204
Јулијански календар 819    DCCCXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3455/3515)
— до —
己亥年月日
(3456/3516)
Коптски календар 535–536
Корејски календар 3152
Календар Мингуо 1093 пред РК
民前1093年
Селевкидски календар 1130–1131
Тајландски сончев календар 1362
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 875–876
 - Шака самват 741–742
 - Кали југа 3920–3921
Холоценски календар 10819
Џуче-календар нема (пред 1912)

819 (DCCCXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 819. година од новата ера, 819. од првиот милениум, 19. од 9 век и последна од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6327 и 6328 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5569 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4579 и 4580 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1572.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 819. година се протега во 3455 и 3456, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3515 и 3516 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1362. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 203 и 204 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]