897

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
897 г.  во други календари
Грегоријански календар 897
DCCCXCVII
Ab urbe condita 1650
Асирски календар 5647
Бахајски календар -947–-946
Бенгалски календар 304
Берберски календар 1847
Будистички календар 1441
Бурмански календар 259
Византиски календар 6405–6406
Еврејски календар 4657–4658
Ерменски календар 346
ԹՎ ՅԽԶ
Етиопски календар 889-890
Ирански календар 275–276
Исламски календар 283–284
Јулијански календар 897    DCCCXCVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3533/3593)
— до —
丁巳年月日
(3534/3594)
Коптски календар 613–614
Корејски календар 3230
Календар Мингуо 1015 пред РК
民前1015年
Селевкидски календар 1208–1209
Тајландски сончев календар 1440
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 953–954
 - Шака самват 819–820
 - Кали југа 3998–3999
Холоценски календар 10897
Џуче-календар нема (пред 1912)

897 (DCCCXCVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 897. година од новата ера, 897. од првиот милениум, 97. од 9 век и осма од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6405 и 6406 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5647 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4657 и 4658 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1650.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 897. година се протега во 3533 и 3534, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3593 и 3594 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1440. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 283 и 284 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]