875

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
875 г.  во други календари
Грегоријански календар 875
DCCCLXXV
Ab urbe condita 1628
Асирски календар 5625
Бахајски календар -969–-968
Бенгалски календар 282
Берберски календар 1825
Будистички календар 1419
Бурмански календар 237
Византиски календар 6383–6384
Еврејски календар 4635–4636
Ерменски календар 324
ԹՎ ՅԻԴ
Етиопски календар 867-868
Ирански календар 253–254
Исламски календар 261–262
Јулијански календар 875    DCCCLXXV
Кинески календар 甲午年月日
(3511/3571)
— до —
乙未年月日
(3512/3572)
Коптски календар 591–592
Корејски календар 3208
Календар Мингуо 1037 пред РК
民前1037年
Селевкидски календар 1186–1187
Тајландски сончев календар 1418
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 931–932
 - Шака самват 797–798
 - Кали југа 3976–3977
Холоценски календар 10875
Џуче-календар нема (пред 1912)

875 (DCCCLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 875. година од новата ера, 875. од првиот милениум, 75. од 9 век и шеста од 870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6383 и 6384 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5625 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4635 и 4636 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1628.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 875. година се протега во 3511 и 3512, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3571 и 3572 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1418. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 261 и 262 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]