841

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
841 г.  во други календари
Грегоријански календар 841
DCCCXLI
Ab urbe condita 1594
Асирски календар 5591
Бахајски календар -1003–-1002
Бенгалски календар 248
Берберски календар 1791
Будистички календар 1385
Бурмански календар 203
Византиски календар 6349–6350
Еврејски календар 4601–4602
Ерменски календар 290
ԹՎ ՄՂ
Етиопски календар 833-834
Ирански календар 219–220
Исламски календар 226–227
Јулијански календар 841    DCCCXLI
Кинески календар 庚申年月日
(3477/3537)
— до —
辛酉年月日
(3478/3538)
Коптски календар 557–558
Корејски календар 3174
Календар Мингуо 1071 пред РК
民前1071年
Селевкидски календар 1152–1153
Тајландски сончев календар 1384
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 897–898
 - Шака самват 763–764
 - Кали југа 3942–3943
Холоценски календар 10841
Џуче-календар нема (пред 1912)

841 (DCCCXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 841. година од новата ера, 841. од првиот милениум, 41. од 9 век и втора од 840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6349 и 6350 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5591 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4601 и 4602 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1594.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 841. година се протега во 3477 и 3478, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3537 и 3538 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1384. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 226 и 227 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]