837

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
837 г.  во други календари
Грегоријански календар 837
DCCCXXXVII
Ab urbe condita 1590
Асирски календар 5587
Бахајски календар -1007–-1006
Бенгалски календар 244
Берберски календар 1787
Будистички календар 1381
Бурмански календар 199
Византиски календар 6345–6346
Еврејски календар 4597–4598
Ерменски календар 286
ԹՎ ՄՁԶ
Етиопски календар 829-830
Ирански календар 215–216
Исламски календар 222–223
Јулијански календар 837    DCCCXXXVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3473/3533)
— до —
丁巳年月日
(3474/3534)
Коптски календар 553–554
Корејски календар 3170
Календар Мингуо 1075 пред РК
民前1075年
Селевкидски календар 1148–1149
Тајландски сончев календар 1380
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 893–894
 - Шака самват 759–760
 - Кали југа 3938–3939
Холоценски календар 10837
Џуче-календар нема (пред 1912)

837 (DCCCXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 837. година од новата ера, 837. од првиот милениум, 37. од 9 век и осма од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6345 и 6346 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5587 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4597 и 4598 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1590.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 837. година се протега во 3473 и 3474, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3533 и 3534 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1380. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 222 и 223 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]