806

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
806 г.  во други календари
Грегоријански календар 806
DCCCVI
Ab urbe condita 1559
Асирски календар 5556
Бахајски календар -1038–-1037
Бенгалски календар 213
Берберски календар 1756
Будистички календар 1350
Бурмански календар 168
Византиски календар 6314–6315
Еврејски календар 4566–4567
Ерменски календар 255
ԹՎ ՄԾԵ
Етиопски календар 798-799
Ирански календар 184–185
Исламски календар 190–191
Јулијански календар 806    DCCCVI
Кинески календар 乙酉年月日
(3442/3502)
— до —
丙戌年月日
(3443/3503)
Коптски календар 522–523
Корејски календар 3139
Календар Мингуо 1106 пред РК
民前1106年
Селевкидски календар 1117–1118
Тајландски сончев календар 1349
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 862–863
 - Шака самват 728–729
 - Кали југа 3907–3908
Холоценски календар 10806
Џуче-календар нема (пред 1912)

806 (DCCCVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 806. година од новата ера, 806. од првиот милениум, 6. од 9 век и седма од 800-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6314 и 6315 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5556 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4566 и 4567 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1559.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 806. година се протега во 3442 и 3443, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3502 и 3503 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1349. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 190 и 191 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]