852

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
852 г.  во други календари
Грегоријански календар 852
DCCCLII
Ab urbe condita 1605
Асирски календар 5602
Бахајски календар -992–-991
Бенгалски календар 259
Берберски календар 1802
Будистички календар 1396
Бурмански календар 214
Византиски календар 6360–6361
Еврејски календар 4612–4613
Ерменски календар 301
ԹՎ ՅԱ
Етиопски календар 844-845
Ирански календар 230–231
Исламски календар 237–238
Јулијански календар 852    DCCCLII
Кинески календар 辛未年月日
(3488/3548)
— до —
壬申年月日
(3489/3549)
Коптски календар 568–569
Корејски календар 3185
Календар Мингуо 1060 пред РК
民前1060年
Селевкидски календар 1163–1164
Тајландски сончев календар 1395
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 908–909
 - Шака самват 774–775
 - Кали југа 3953–3954
Холоценски календар 10852
Џуче-календар нема (пред 1912)

852 (DCCCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 852. година од новата ера, 852. од првиот милениум, 52. од 9 век и трета од 850-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6360 и 6361 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5602 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4612 и 4613 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1605.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 852. година се протега во 3488 и 3489, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3548 и 3549 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1395. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 237 и 238 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]