859

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
859 г.  во други календари
Грегоријански календар 859
DCCCLIX
Ab urbe condita 1612
Асирски календар 5609
Бахајски календар -985–-984
Бенгалски календар 266
Берберски календар 1809
Будистички календар 1403
Бурмански календар 221
Византиски календар 6367–6368
Еврејски календар 4619–4620
Ерменски календар 308
ԹՎ ՅԸ
Етиопски календар 851-852
Ирански календар 237–238
Исламски календар 244–245
Јулијански календар 859    DCCCLIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3495/3555)
— до —
己卯年月日
(3496/3556)
Коптски календар 575–576
Корејски календар 3192
Календар Мингуо 1053 пред РК
民前1053年
Селевкидски календар 1170–1171
Тајландски сончев календар 1402
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 915–916
 - Шака самват 781–782
 - Кали југа 3960–3961
Холоценски календар 10859
Џуче-календар нема (пред 1912)

859 (DCCCLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 859. година од новата ера, 859. од првиот милениум, 59. од 9 век и последна од 850-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6367 и 6368 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5609 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4619 и 4620 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1612.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 859. година се протега во 3495 и 3496, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3555 и 3556 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1402. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 244 и 245 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]