840

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
840 во разни календари
Грегоријански календар840
DCCCXL
Ab urbe condita1593
Ерменски календар289
ԹՎ ՄՁԹ
Асирски календар5590
Балиски календар761–762
Бенгалски календар247
Берберски календар1790
Будистички календар1384
Бурмански календар202
Византиски календар6348–6349
Кинески календар己未(зем. коза)
3536 или 3476
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3537 или 3477
Коптски календар556–557
Етиопски календар832–833
Еврејски календар4600–4601
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера896–897
 - Сачка ера761–762
 - Кали-југа3940–3941
Холоценски календар10840
Ирански календар218–219
Исламски календар225–226
Јапонски календарЏова 7
(承和7年)
Јавански календар737–738
Јулијански календар840
DCCCXL
Корејски календар3173
Мингуо-календар1072 пред Р. Кина
民前1072年
Нанакшахи−628
Селевкидски календар1151/1152 г.г.
Тајландски сончев календар1382–1383
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
966 или 585 или −187
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
967 или 586 или −186

840 (DCCCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 840 година од новата ера, 840. од првиот милениум, 40. од IX век и прва од 840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6348 и 6349 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5590 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4600 и 4601 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1593.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 840 година се протега во 3476 и 3477, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3536 и 3537 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1383. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 225 и 226 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 840 на Ризницата ?