Прејди на содржината

851

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
851 во разни календари
Грегоријански календар851
DCCCLI
Ab urbe condita1604
Ерменски календар300
ԹՎ Յ
Асирски календар5601
Балиски календар772–773
Бенгалски календар258
Берберски календар1801
Будистички календар1395
Бурмански календар213
Византиски календар6359–6360
Кинески календар庚午(мет. коњ)
3547 или 3487
    — до —
辛未年 (мет. коза)
3548 или 3488
Коптски календар567–568
Етиопски календар843–844
Еврејски календар4611–4612
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера907–908
 - Сачка ера772–773
 - Кали-југа3951–3952
Холоценски календар10851
Ирански календар229–230
Исламски календар236–237
Јапонски календарКашо 4 / Нинџу 1
(仁寿元年)
Јавански календар748–749
Јулијански календар851
DCCCLI
Корејски календар3184
Мингуо-календар1061 пред Р. Кина
民前1061年
Нанакшахи−617
Селевкидски календар1162/1163 г.г.
Тајландски сончев календар1393–1394
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
977 или 596 или −176
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
978 или 597 или −175

851 (DCCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 851 година од новата ера, 851. од првиот милениум, 51. од IX век и втора од 850-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6359 и 6360 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5601 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4611 и 4612 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1604.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 851 година се протега во 3487 и 3488, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3547 и 3548 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1394. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 236 и 237 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]