860

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
860 г.  во други календари
Грегоријански календар 860
DCCCLX
Ab urbe condita 1613
Асирски календар 5610
Бахајски календар -984–-983
Бенгалски календар 267
Берберски календар 1810
Будистички календар 1404
Бурмански календар 222
Византиски календар 6368–6369
Еврејски календар 4620–4621
Ерменски календар 309
ԹՎ ՅԹ
Етиопски календар 852-853
Ирански календар 238–239
Исламски календар 245–246
Јулијански календар 860    DCCCLX
Кинески календар 己卯年月日
(3496/3556)
— до —
庚辰年月日
(3497/3557)
Коптски календар 576–577
Корејски календар 3193
Календар Мингуо 1052 пред РК
民前1052年
Селевкидски календар 1171–1172
Тајландски сончев календар 1403
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 916–917
 - Шака самват 782–783
 - Кали југа 3961–3962
Холоценски календар 10860
Џуче-календар нема (пред 1912)

860 (DCCCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 860. година од новата ера, 860. од првиот милениум, 60. од 9 век и прва од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6368 и 6369 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5610 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4620 и 4621 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1613.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 860. година се протега во 3496 и 3497, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3556 и 3557 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1403. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 245 и 246 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Одо (Франција) крал на Франките

Починале[уреди | уреди извор]