895

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
895 г.  во други календари
Грегоријански календар 895
DCCCXCV
Ab urbe condita 1648
Асирски календар 5645
Бахајски календар -949–-948
Бенгалски календар 302
Берберски календар 1845
Будистички календар 1439
Бурмански календар 257
Византиски календар 6403–6404
Еврејски календар 4655–4656
Ерменски календар 344
ԹՎ ՅԽԴ
Етиопски календар 887-888
Ирански календар 273–274
Исламски календар 281–282
Јулијански календар 895    DCCCXCV
Кинески календар 甲寅年月日
(3531/3591)
— до —
乙卯年月日
(3532/3592)
Коптски календар 611–612
Корејски календар 3228
Календар Мингуо 1017 пред РК
民前1017年
Селевкидски календар 1206–1207
Тајландски сончев календар 1438
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 951–952
 - Шака самват 817–818
 - Кали југа 3996–3997
Холоценски календар 10895
Џуче-календар нема (пред 1912)

895 (DCCCXCV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 895. година од новата ера, 895. од првиот милениум, 95. од 9 век и шеста од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6403 и 6404 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5645 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4655 и 4656 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1648.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 895. година се протега во 3531 и 3532, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3591 и 3592 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1438. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 281 и 282 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]