873

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
873 г.  во други календари
Грегоријански календар 873
DCCCLXXIII
Ab urbe condita 1626
Асирски календар 5623
Бахајски календар -971–-970
Бенгалски календар 280
Берберски календар 1823
Будистички календар 1417
Бурмански календар 235
Византиски календар 6381–6382
Еврејски календар 4633–4634
Ерменски календар 322
ԹՎ ՅԻԲ
Етиопски календар 865-866
Ирански календар 251–252
Исламски календар 259–260
Јулијански календар 873    DCCCLXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(3509/3569)
— до —
癸巳年月日
(3510/3570)
Коптски календар 589–590
Корејски календар 3206
Календар Мингуо 1039 пред РК
民前1039年
Селевкидски календар 1184–1185
Тајландски сончев календар 1416
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 929–930
 - Шака самват 795–796
 - Кали југа 3974–3975
Холоценски календар 10873
Џуче-календар нема (пред 1912)

873 (DCCCLXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 873. година од новата ера, 873. од првиот милениум, 73. од 9 век и четвртта од 870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6381 и 6382 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5623 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4633 и 4634 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1626.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 873. година се протега во 3509 и 3510, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3569 и 3570 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1416. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 259 и 260 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]