834

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
834 г.  во други календари
Грегоријански календар 834
DCCCXXXIV
Ab urbe condita 1587
Асирски календар 5584
Бахајски календар -1010–-1009
Бенгалски календар 241
Берберски календар 1784
Будистички календар 1378
Бурмански календар 196
Византиски календар 6342–6343
Еврејски календар 4594–4595
Ерменски календар 283
ԹՎ ՄՁԳ
Етиопски календар 826-827
Ирански календар 212–213
Исламски календар 218–219
Јулијански календар 834    DCCCXXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3470/3530)
— до —
甲寅年月日
(3471/3531)
Коптски календар 550–551
Корејски календар 3167
Календар Мингуо 1078 пред РК
民前1078年
Селевкидски календар 1145–1146
Тајландски сончев календар 1377
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 890–891
 - Шака самват 756–757
 - Кали југа 3935–3936
Холоценски календар 10834
Џуче-календар нема (пред 1912)

834 (DCCCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 834. година од новата ера, 834. од првиот милениум, 34. од 9 век и петта од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6342 и 6343 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5584 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4594 и 4595 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1587.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 834. година се протега во 3470 и 3471, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3530 и 3531 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1377. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 218 и 219 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]