870

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
870 во разни календари
Грегоријански календар870
DCCCLXX
Ab urbe condita1623
Ерменски календар319
ԹՎ ՅԺԹ
Асирски календар5620
Балиски календар791–792
Бенгалски календар277
Берберски календар1820
Будистички календар1414
Бурмански календар232
Византиски календар6378–6379
Кинески календар己丑(зем. вол)
3566 или 3506
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3567 или 3507
Коптски календар586–587
Етиопски календар862–863
Еврејски календар4630–4631
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера926–927
 - Сачка ера791–792
 - Кали-југа3970–3971
Холоценски календар10870
Ирански календар248–249
Исламски календар256–257
Јапонски календарЏоган 12
(貞観12年)
Јавански календар767–768
Јулијански календар870
DCCCLXX
Корејски календар3203
Мингуо-календар1042 пред Р. Кина
民前1042年
Нанакшахи−598
Селевкидски календар1181/1182 г.г.
Тајландски сончев календар1412–1413
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
996 или 615 или −157
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
997 или 616 или −156

870 (DCCCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 870 година од новата ера, 870. од првиот милениум, 70. од IX век и прва од 870-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6378 и 6379 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5620 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4630 и 4631 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1623.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 870 година се протега во 3506 и 3507, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3566 и 3567 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1413. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 256 и 257 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 870 на Ризницата ?