867

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
867 во разни календари
Грегоријански календар867
DCCCLXVII
Ab urbe condita1620
Ерменски календар316
ԹՎ ՅԺԶ
Асирски календар5617
Балиски календар788–789
Бенгалски календар274
Берберски календар1817
Будистички календар1411
Бурмански календар229
Византиски календар6375–6376
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3563 или 3503
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3564 или 3504
Коптски календар583–584
Етиопски календар859–860
Еврејски календар4627–4628
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера923–924
 - Сачка ера788–789
 - Кали-југа3967–3968
Холоценски календар10867
Ирански календар245–246
Исламски календар252–253
Јапонски календарЏоган 9
(貞観9年)
Јавански календар764–765
Јулијански календар867
DCCCLXVII
Корејски календар3200
Мингуо-календар1045 пред Р. Кина
民前1045年
Нанакшахи−601
Селевкидски календар1178/1179 г.г.
Тајландски сончев календар1409–1410
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
993 или 612 или −160
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
994 или 613 или −159

867 (DCCCLXVII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 867 година од новата ера, 867. од првиот милениум, 67. од IX век и осма од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6375 и 6376 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5617 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4627 и 4628 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1620.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 867 година се протега во 3503 и 3504, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3563 и 3564 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1410. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 252 и 253 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 867 на Ризницата ?