820

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
820 г.  во други календари
Грегоријански календар 820
DCCCXX
Ab urbe condita 1573
Асирски календар 5570
Бахајски календар -1024–-1023
Бенгалски календар 227
Берберски календар 1770
Будистички календар 1364
Бурмански календар 182
Византиски календар 6328–6329
Еврејски календар 4580–4581
Ерменски календар 269
ԹՎ ՄԿԹ
Етиопски календар 812-813
Ирански календар 198–199
Исламски календар 204–205
Јулијански календар 820    DCCCXX
Кинески календар 己亥年月日
(3456/3516)
— до —
庚子年月日
(3457/3517)
Коптски календар 536–537
Корејски календар 3153
Календар Мингуо 1092 пред РК
民前1092年
Селевкидски календар 1131–1132
Тајландски сончев календар 1363
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 876–877
 - Шака самват 742–743
 - Кали југа 3921–3922
Холоценски календар 10820
Џуче-календар нема (пред 1912)

820 (DCCCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 820. година од новата ера, 820. од првиот милениум, 20. од 9 век и прва од 820-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6328 и 6329 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5570 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4580 и 4581 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1573.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 820. година се протега во 3456 и 3457, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3516 и 3517 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1363. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 204 и 205 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Роберт Силниот, крал на Франките

Починале[уреди | уреди извор]