Прејди на содржината

848

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
848 во разни календари
Грегоријански календар848
DCCCXLVIII
Ab urbe condita1601
Ерменски календар297
ԹՎ ՄՂԷ
Асирски календар5598
Балиски календар769–770
Бенгалски календар255
Берберски календар1798
Будистички календар1392
Бурмански календар210
Византиски календар6356–6357
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3544 или 3484
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3545 или 3485
Коптски календар564–565
Етиопски календар840–841
Еврејски календар4608–4609
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера904–905
 - Сачка ера769–770
 - Кали-југа3948–3949
Холоценски календар10848
Ирански календар226–227
Исламски календар233–234
Јапонски календарЏова 15 / Кашо 1
(嘉祥元年)
Јавански календар745–746
Јулијански календар848
DCCCXLVIII
Корејски календар3181
Мингуо-календар1064 пред Р. Кина
民前1064年
Нанакшахи−620
Селевкидски календар1159/1160 г.г.
Тајландски сончев календар1390–1391
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
974 или 593 или −179
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
975 или 594 или −178

848 (DCCCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 848 година од новата ера, 848. од првиот милениум, 48. од IX век и деветта од 840-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6356 и 6357 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5598 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4608 и 4609 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1601.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 848 година се протега во 3484 и 3485, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3544 и 3545 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1391. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 233 и 234 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 848 на Ризницата ?