844

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
844 во разни календари
Грегоријански календар844
DCCCXLIV
Ab urbe condita1597
Ерменски календар293
ԹՎ ՄՂԳ
Асирски календар5594
Балиски календар765–766
Бенгалски календар251
Берберски календар1794
Будистички календар1388
Бурмански календар206
Византиски календар6352–6353
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3540 или 3480
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3541 или 3481
Коптски календар560–561
Етиопски календар836–837
Еврејски календар4604–4605
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера900–901
 - Сачка ера765–766
 - Кали-југа3944–3945
Холоценски календар10844
Ирански календар222–223
Исламски календар229–230
Јапонски календарЏова 11
(承和11年)
Јавански календар741–742
Јулијански календар844
DCCCXLIV
Корејски календар3177
Мингуо-календар1068 пред Р. Кина
民前1068年
Нанакшахи−624
Селевкидски календар1155/1156 г.г.
Тајландски сончев календар1386–1387
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
970 или 589 или −183
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
971 или 590 или −182

844 (DCCCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 844 година од новата ера, 844. од првиот милениум, 44. од IX век и петта од 840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6352 и 6353 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5594 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4604 и 4605 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1597.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 844 година се протега во 3480 и 3481, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3540 и 3541 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1387. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 229 и 230 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 844 на Ризницата ?