865

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
865 г.  во други календари
Грегоријански календар 865
DCCCLXV
Ab urbe condita 1618
Асирски календар 5615
Бахајски календар -979–-978
Бенгалски календар 272
Берберски календар 1815
Будистички календар 1409
Бурмански календар 227
Византиски календар 6373–6374
Еврејски календар 4625–4626
Ерменски календар 314
ԹՎ ՅԺԴ
Етиопски календар 857-858
Ирански календар 243–244
Исламски календар 250–251
Јулијански календар 865    DCCCLXV
Кинески календар 甲申年月日
(3501/3561)
— до —
乙酉年月日
(3502/3562)
Коптски календар 581–582
Корејски календар 3198
Календар Мингуо 1047 пред РК
民前1047年
Селевкидски календар 1176–1177
Тајландски сончев календар 1408
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 921–922
 - Шака самват 787–788
 - Кали југа 3966–3967
Холоценски календар 10865
Џуче-календар нема (пред 1912)

865 (DCCCLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 865. година од новата ера, 865. од првиот милениум, 65. од 9 век и шеста од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6373 и 6374 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5615 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4625 и 4626 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1618.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 865. година се протега во 3501 и 3502, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3561 и 3562 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1408. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 250 и 251 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]