886

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
886 г.  во други календари
Грегоријански календар 886
DCCCLXXXVI
Ab urbe condita 1639
Асирски календар 5636
Бахајски календар -958–-957
Бенгалски календар 293
Берберски календар 1836
Будистички календар 1430
Бурмански календар 248
Византиски календар 6394–6395
Еврејски календар 4646–4647
Ерменски календар 335
ԹՎ ՅԼԵ
Етиопски календар 878-879
Ирански календар 264–265
Исламски календар 272–273
Јулијански календар 886    DCCCLXXXVI
Кинески календар 乙巳年月日
(3522/3582)
— до —
丙午年月日
(3523/3583)
Коптски календар 602–603
Корејски календар 3219
Календар Мингуо 1026 пред РК
民前1026年
Селевкидски календар 1197–1198
Тајландски сончев календар 1429
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 942–943
 - Шака самват 808–809
 - Кали југа 3987–3988
Холоценски календар 10886
Џуче-календар нема (пред 1912)

886 (DCCCLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 886. година од новата ера, 886. од првиот милениум, 86. од 9 век и седма од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6394 и 6395 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5636 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4646 и 4647 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1639.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 886. година се протега во 3522 и 3523, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3582 и 3583 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1429. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 272 и 273 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]