891

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
891 г.  во други календари
Грегоријански календар 891
DCCCXCI
Ab urbe condita 1644
Асирски календар 5641
Бахајски календар -953–-952
Бенгалски календар 298
Берберски календар 1841
Будистички календар 1435
Бурмански календар 253
Византиски календар 6399–6400
Еврејски календар 4651–4652
Ерменски календар 340
ԹՎ ՅԽ
Етиопски календар 883-884
Ирански календар 269–270
Исламски календар 277–278
Јулијански календар 891    DCCCXCI
Кинески календар 庚戌年月日
(3527/3587)
— до —
辛亥年月日
(3528/3588)
Коптски календар 607–608
Корејски календар 3224
Календар Мингуо 1021 пред РК
民前1021年
Селевкидски календар 1202–1203
Тајландски сончев календар 1434
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 947–948
 - Шака самват 813–814
 - Кали југа 3992–3993
Холоценски календар 10891
Џуче-календар нема (пред 1912)

891 (DCCCXCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 891. година од новата ера, 891. од првиот милениум, 91. од 9 век и втора од 890-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6399 и 6400 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5641 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4651 и 4652 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1644.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 891. година се протега во 3527 и 3528, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3587 и 3588 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1434. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 277 и 278 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]