862

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
862 г.  во други календари
Грегоријански календар 862
DCCCLXII
Ab urbe condita 1615
Асирски календар 5612
Бахајски календар -982–-981
Бенгалски календар 269
Берберски календар 1812
Будистички календар 1406
Бурмански календар 224
Византиски календар 6370–6371
Еврејски календар 4622–4623
Ерменски календар 311
ԹՎ ՅԺԱ
Етиопски календар 854-855
Ирански календар 240–241
Исламски календар 247–248
Јулијански календар 862    DCCCLXII
Кинески календар 辛巳年月日
(3498/3558)
— до —
壬午年月日
(3499/3559)
Коптски календар 578–579
Корејски календар 3195
Календар Мингуо 1050 пред РК
民前1050年
Селевкидски календар 1173–1174
Тајландски сончев календар 1405
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 918–919
 - Шака самват 784–785
 - Кали југа 3963–3964
Холоценски календар 10862
Џуче-календар нема (пред 1912)

862 (DCCCLXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 862. година од новата ера, 862. од првиот милениум, 62. од 9 век и трета од 860-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6370 и 6371 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5612 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4622 и 4623 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1615.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 862. година се протега во 3498 и 3499, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3558 и 3559 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1405. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 247 и 248 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]