842

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
842 г.  во други календари
Грегоријански календар 842
DCCCXLII
Ab urbe condita 1595
Асирски календар 5592
Бахајски календар -1002–-1001
Бенгалски календар 249
Берберски календар 1792
Будистички календар 1386
Бурмански календар 204
Византиски календар 6350–6351
Еврејски календар 4602–4603
Ерменски календар 291
ԹՎ ՄՂԱ
Етиопски календар 834-835
Ирански календар 220–221
Исламски календар 227–228
Јулијански календар 842    DCCCXLII
Кинески календар 辛酉年月日
(3478/3538)
— до —
壬戌年月日
(3479/3539)
Коптски календар 558–559
Корејски календар 3175
Календар Мингуо 1070 пред РК
民前1070年
Селевкидски календар 1153–1154
Тајландски сончев календар 1385
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 898–899
 - Шака самват 764–765
 - Кали југа 3943–3944
Холоценски календар 10842
Џуче-календар нема (пред 1912)

842 (DCCCXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 842. година од новата ера, 842. од првиот милениум, 42. од 9 век и трета од 840-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6350 и 6351 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5592 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4602 и 4603 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1595.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 842. година се протега во 3478 и 3479, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3538 и 3539 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1385. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 227 и 228 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]