Прејди на содржината

832

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
832 во разни календари
Грегоријански календар832
DCCCXXXII
Ab urbe condita1585
Ерменски календар281
ԹՎ ՄՁԱ
Асирски календар5582
Балиски календар753–754
Бенгалски календар239
Берберски календар1782
Будистички календар1376
Бурмански календар194
Византиски календар6340–6341
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3528 или 3468
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3529 или 3469
Коптски календар548–549
Етиопски календар824–825
Еврејски календар4592–4593
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера888–889
 - Сачка ера753–754
 - Кали-југа3932–3933
Холоценски календар10832
Ирански календар210–211
Исламски календар216–217
Јапонски календарТенчо 9
(天長9年)
Јавански календар728–729
Јулијански календар832
DCCCXXXII
Корејски календар3165
Мингуо-календар1080 пред Р. Кина
民前1080年
Нанакшахи−636
Селевкидски календар1143/1144 г.г.
Тајландски сончев календар1374–1375
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
958 или 577 или −195
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
959 или 578 или −194

832 (DCCCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 832 година од новата ера, 832. од првиот милениум, 32. од IX век и трета од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6340 и 6341 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5582 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4592 и 4593 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1585.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 832 година се протега во 3468 и 3469, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3528 и 3529 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1375. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 216 и 217 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]