855

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
855 г.  во други календари
Грегоријански календар 855
DCCCLV
Ab urbe condita 1608
Асирски календар 5605
Бахајски календар -989–-988
Бенгалски календар 262
Берберски календар 1805
Будистички календар 1399
Бурмански календар 217
Византиски календар 6363–6364
Еврејски календар 4615–4616
Ерменски календар 304
ԹՎ ՅԴ
Етиопски календар 847-848
Ирански календар 233–234
Исламски календар 240–241
Јулијански календар 855    DCCCLV
Кинески календар 甲戌年月日
(3491/3551)
— до —
乙亥年月日
(3492/3552)
Коптски календар 571–572
Корејски календар 3188
Календар Мингуо 1057 пред РК
民前1057年
Селевкидски календар 1166–1167
Тајландски сончев календар 1398
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 911–912
 - Шака самват 777–778
 - Кали југа 3956–3957
Холоценски календар 10855
Џуче-календар нема (пред 1912)

855 (DCCCLV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 855. година од новата ера, 855. од првиот милениум, 55. од 9 век и шеста од 850-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6363 и 6364 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5605 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4615 и 4616 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1608.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 855. година се протега во 3491 и 3492, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3551 и 3552 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1398. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 240 и 241 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

  • Создавањето на првата словенска азбука глаголицата од страна на Кирил, која броела 41 буква.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]