817

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
817 г.  во други календари
Грегоријански календар 817
DCCCXVII
Ab urbe condita 1570
Асирски календар 5567
Бахајски календар -1027–-1026
Бенгалски календар 224
Берберски календар 1767
Будистички календар 1361
Бурмански календар 179
Византиски календар 6325–6326
Еврејски календар 4577–4578
Ерменски календар 266
ԹՎ ՄԿԶ
Етиопски календар 809-810
Ирански календар 195–196
Исламски календар 201–202
Јулијански календар 817    DCCCXVII
Кинески календар 丙申年月日
(3453/3513)
— до —
丁酉年月日
(3454/3514)
Коптски календар 533–534
Корејски календар 3150
Календар Мингуо 1095 пред РК
民前1095年
Селевкидски календар 1128–1129
Тајландски сончев календар 1360
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 873–874
 - Шака самват 739–740
 - Кали југа 3918–3919
Холоценски календар 10817
Џуче-календар нема (пред 1912)

817 (DCCCXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 817. година од новата ера, 817. од првиот милениум, 17. од 9 век и осма од 810-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6325 и 6326 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5567 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4577 и 4578 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1570.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 817. година се протега во 3453 и 3454, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3513 и 3514 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1360. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 201 и 202 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]