839

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
839 г.  во други календари
Грегоријански календар 839
DCCCXXXIX
Ab urbe condita 1592
Асирски календар 5589
Бахајски календар -1005–-1004
Бенгалски календар 246
Берберски календар 1789
Будистички календар 1383
Бурмански календар 201
Византиски календар 6347–6348
Еврејски календар 4599–4600
Ерменски календар 288
ԹՎ ՄՁԸ
Етиопски календар 831-832
Ирански календар 217–218
Исламски календар 224–225
Јулијански календар 839    DCCCXXXIX
Кинески календар 戊午年月日
(3475/3535)
— до —
己未年月日
(3476/3536)
Коптски календар 555–556
Корејски календар 3172
Календар Мингуо 1073 пред РК
民前1073年
Селевкидски календар 1150–1151
Тајландски сончев календар 1382
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 895–896
 - Шака самват 761–762
 - Кали југа 3940–3941
Холоценски календар 10839
Џуче-календар нема (пред 1912)

839 (DCCCXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 839. година од новата ера, 839. од првиот милениум, 39. од 9 век и последна од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6347 и 6348 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5589 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4599 и 4600 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1592.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 839. година се протега во 3475 и 3476, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3535 и 3536 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1382. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 224 и 225 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]