830

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
830 г.  во други календари
Грегоријански календар 830
DCCCXXX
Ab urbe condita 1583
Асирски календар 5580
Бахајски календар -1014–-1013
Бенгалски календар 237
Берберски календар 1780
Будистички календар 1374
Бурмански календар 192
Византиски календар 6338–6339
Еврејски календар 4590–4591
Ерменски календар 279
ԹՎ ՄՀԹ
Етиопски календар 822-823
Ирански календар 208–209
Исламски календар 214–215
Јулијански календар 830    DCCCXXX
Кинески календар 己酉年月日
(3466/3526)
— до —
庚戌年月日
(3467/3527)
Коптски календар 546–547
Корејски календар 3163
Календар Мингуо 1082 пред РК
民前1082年
Селевкидски календар 1141–1142
Тајландски сончев календар 1373
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 886–887
 - Шака самват 752–753
 - Кали југа 3931–3932
Холоценски календар 10830
Џуче-календар нема (пред 1912)

830 (DCCCXXX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 830. година од новата ера, 830. од првиот милениум, 30. од 9 век и прва од 830-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6338 и 6339 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5580 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4590 и 4591 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1583.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 830. година се протега во 3466 и 3467, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3526 и 3527 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1373. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 214 и 215 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]