882

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
882 во разни календари
Грегоријански календар882
DCCCLXXXII
Ab urbe condita1635
Ерменски календар331
ԹՎ ՅԼԱ
Асирски календар5632
Балиски календар803–804
Бенгалски календар289
Берберски календар1832
Будистички календар1426
Бурмански календар244
Византиски календар6390–6391
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3578 или 3518
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3579 или 3519
Коптски календар598–599
Етиопски календар874–875
Еврејски календар4642–4643
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера938–939
 - Сачка ера803–804
 - Кали-југа3982–3983
Холоценски календар10882
Ирански календар260–261
Исламски календар268–269
Јапонски календарГангјо 6
(元慶6年)
Јавански календар780–781
Јулијански календар882
DCCCLXXXII
Корејски календар3215
Мингуо-календар1030 пред Р. Кина
民前1030年
Нанакшахи−586
Селевкидски календар1193/1194 г.г.
Тајландски сончев календар1424–1425
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1008 или 627 или −145
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1009 или 628 или −144

882 (DCCCLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 882 година од новата ера, 882. од првиот милениум, 82. од IX век и трета од 880-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6390 и 6391 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5632 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4642 и 4643 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1635.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 882 година се протега во 3518 и 3519, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3578 и 3579 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1425. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 268 и 269 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 882 на Ризницата ?